A może jednak żeliwo?


Klasyczny wzór kominka Chazelles
Stalowy piec WESTFIRE 28 z akumulacją ciepła


Znacznie bardziej korzystnie wypada w tej konfrontacji widok wnętrza pieca żeliwnego, w którym wewnętrzne zabrudzenie nie jest już aż tak bardzo widoczne, ponieważ czarny lub popielaty kolor wkładu skutecznie je maskuje. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia klienta, który we wkładzie zamierza palić dorywczo, od czasu do czasu, i nie ma zamiaru za każdym razem dekorować wnętrza polanami w celu zakrycia brudnego szamotu.


Piece z korpusami stalowymi, np. WESTFIRE 28 ze względu na specyficzną konstrukcje paleniska, są zdecydowanie bardziej wygodne w obsłudze. Wiąże się to głównie z wielkością samej komory spalania, której szerokość, w podobnych modelach, jest mniej więcej taka sama jak w żeliwnych, jednak fasada i nadstan jest znacznie wyższy. Nawet, jeśli weźmiemy pod uwagę wkłady o tych samych wielkościach drzwiczek, to od razu napotykamy w piecach żeliwnych na problem zbyt nisko osadzonego deflektora, który przeszkadza, jeśli chcemy postawić polana pionowo.

Stalowe piece kominkowe deflektor mają zainstalowany znacznie wyżej, dzięki czemu bez przeszkód jesteśmy w stanie odpowiednio dołożyć do kominka, stawiając drzewo w pionie. Jest to szczególnie pomocne w przypadku posiadania dużych wielkościowo polan oraz wtedy, gdy drzewa trzeba dołożyć nieco więcej, ponieważ nie posiada odpowiedniej wilgotności (jest zbyt mokre).