Żeliwny czy stalowy wkład kominkowy


Nowoczesny design kominka Chazelles
Nowoczesny design kominka Chazelles


Zdecydowana większość klientów planujących zakup kominka staje przed wieloma poważnymi wyborami z tym zakupem związanymi.


Trzeba przecież dobrać rodzaj obudowy, jej wielkość i rodzaj użytych do jej wykonania materiałów. Jednak problem najczęściej pojawia się znacznie szybciej. Zanim bowiem dojdziemy do etapu wyboru fasonu obudowy, trzeba będzie zdecydować się na solidny wkład kominkowy, np. KWLINE E 1000 Corner.

I tu właśnie powstaje pytanie - kupić wkład z korpusem żeliwnym czy może stalowym? Dla niezaznajomionego z zagadnieniem klienta problem może wydać się poważny, a "cicha wojna" prowadzona w branży kominkowej pomiędzy zwolennikami jednego i drugiego rozwiązania tylko pogłębia rozterki, ponieważ z obu stron słyszymy dosyć racjonalne i przekonywujące argumenty. W tym artykule postaram się naświetlić nieco temat, jednak, wbrew pozorom, nie będziemy rozgrzebywać tutaj kwestii typowo technicznych, porównywać tabelek, wykresów, zgadywać w którym z nich uzyskamy większą sprawność, w jakich modelach lepiej się spala, w jakich gorzej. Tę kwestię pozostawimy „jajogłowym” specjalistom, którzy na każde pytanie odpowiedzą matematycznym wzorem, pokazującym wyższość ich rozwiązania. Skupimy się raczej na względach typowo estetycznych, wygody użytkowania oraz odpowiedniego doboru wkładu do swoich wymagań.