Różne typy pieców


Stylowy kominek może dostarczyć nam relaks i odprężenie
Stylowy kominek może dostarczyć nam
relaks i odprężenie


mogą ogrzewać poprzez wymiennik ciepła wodę użytkową i do centralnego ogrzewania.Producenci różnych typów kominków i pieców kaflowych oferują swoim klientom alternatywę dla powszechnie stosowanych w domach jednorodzinnych kotłów olejowych i gazowych. Tego rodzaju działania nie są pozbawione sensu, gdyż do opalania kominków stosuje się surowiec odnawialny, jakim jest drewno. Nie wszyscy zwolennicy ogrzewania drewnem muszą trudzić się jego przechowywaniem, suszeniem i dość uciążliwym wnoszeniem do pokoju. Osobom lubiącym większy komfort obsługi proponuje się piece opalane granulatem z drewnianych wiórów - tzw: pelletem. Wystarczy wsypać jeden worek pelletu do pojemnika, a automat samoczynnie dozuje ilość potrzebną do osiągnięcia wymaganej temperatury.

W nowoczesnych energooszczędnych domach jednorodzinnych z kontrolowanym systemem wentylacji stosuje się dodatkowo baterie słoneczne, dzięki temu realne jest ogrzanie domu przy pomocy jednego pieca.

W przypadku starszych budynków możliwa jest późniejsza instalacja pieca wraz z wymiennikiem ciepła, jednak będzie on pełnił wtedy raczej funkcję wspomagającą. Interesujące rozwiązanie przedstawia austriacka firma RIKA. Wychodzi ona z założenia, że do ogrzania nowo zbudowanego energooszczędnego domu jednorodzinnego wystarczy piec o mocy cieplnej 2-10 kW. Ładnie wyglądający piec kominkowy umieszczony jest w pokoju mieszkalnym i zapewnia nie tylko ciepło, ale także stwarza przytulną atmosferę.

Szeroka oferta włoskich pieców wolnostojących opalanych drewnem lub pelletem w serwisie: www.rika.pl