Rekuperator


Odważny design czyni z kominka ważną ozdobę w domu
Odważny design czyni z kominka ważną ozdobę w domu


jest urządzeniem, będącym elementem instalacji wentylacyjnej, odpowiedzialnym za odzysk ciepła z powietrza wywiewanego.


To odzyskiwacz tego ciepła, wykorzystujący ruch powietrza związany z wentylowaniem domu. Ruch powietrza w sezonie grzewczym w domu odbywa się na następującej zasadzie: pozbywamy się z domu ciepłego, ale już przesiąkniętego zapachami (czyli zużytego) powietrza. Na jego miejsce doprowadzamy świeże, ale zimne powietrze.
Mamy zatem dwa odrębne strumienie powietrza, które można zestawić w pary: świeże, ale zimne oraz ciepłe, ale zużyte. A my chcemy mieć powietrze i świeże, i cieple...

Rekuperator jest właśnie takim urządzeniem, które potrafi przekazać zimnemu strumieniowi powietrza część ciepła powietrza zużytego. W rekuperatorze strumienie przepływają blisko siebie (nie mieszając się) i wtedy nawiewane powietrze z zewnątrz zostaje wstępnie ogrzane przez powietrze wywiewane. Ogólnie można powiedzieć, że im większa różnica temperatur dwóch strumieni, tym większa efektywność. Świeże powietrze o np. temperaturze -15°C stosunkowo łatwo przejmuje energię od powietrza zużytego o temp. ok. +22°C. Jego dalsze podgrzewanie przejmie np. centralne ogrzewanie. Jednak przy bardzo niskich temperaturach może dojść do oszronienia rekuperatora. Wówczas przyda się grzałka elektryczna, która wstępnie podgrzeje powietrze.