Ruszt w kominku
![]() |
Obudowa narożna rustykalna - Chazelles
|
Duże ilości popiołu powstającego w kominkach otwartych trzeba usuwać po każdym paleniu.
By było to łatwiejsze, warto mieć w nim ruszt, na którym układa się drewno do palenia. Ruszt ponadto utrzymuje palące się polana w jednym miejscu, więc mniejsze jest prawdopodobieństwo ich wypadnięcia.
Jak pracują wkłady kominkowe?
W przypadku tradycyjnych wkładów kominkowych, ich konstrukcja zmusza spaliny do przejścia przez wymiennik ciepła w komorze wtórnego spalania, gdzie następuje dopalenie reszty cząstek nie spalonych dokładnie w palenisku. Spaliny muszą przebyć dłuższą drogę, oddając więcej ciepła korpusowi urządzenia. Gdy szyber jest otwarty, spaliny zostają skierowane bezpośrednio do przewodu kominowego. Jest to szczególnie ważne podczas rozpalania oraz otwierania drzwiczek.
Dla bezpieczeństwa coraz częściej stosuje się szybry automatyczne, które otwierają się samoczynnie w chwili otwierania drzwiczek kominka i zamykają wraz z ich zamknięciem. Innym często stosowanym rozwiązaniem jest blokada uniemożliwiająca otwarcie drzwiczek przy zamkniętym szybrze. Nieco uproszczoną wersją szybra we wkładach i kasetach kominkowych jest tzw. deflektor spalin. Powoduje on zmianę kierunku przepływu spalin, by nie miały bezpośredniego ujścia do przewodu kominowego.